Charakterystyka podpór warsztatowych - jak je wybrać?

2023-12-28
Charakterystyka podpór warsztatowych - jak je wybrać?

Każdy warsztat, niezależnie od tego, czy należy do firmy wulkanizacyjnej, czy do hobbysty, powinien być odpowiednio wyposażony. Podpory warsztatowe to niepozorne, jednak niezwykle funkcjonalne akcesoria, mające wpływ na wygodę pracy, a także bezpieczeństwo. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom regulowanych kobyłek warsztatowych i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze idealnego modelu dla swoich potrzeb.

Podpory warsztatowe – zastosowanie

Stojak warsztatowy typu kobyłka (zwany także podstawką) jest powszechnie stosowany w mechanice samochodowej do podnoszenia i podtrzymywania samochodów podczas różnych rodzajów napraw i konserwacji. Podpory kobyłki sprawdzają się także podczas:

  • prac serwisowych i naprawczych,
  • szybkich zmian kół lub opon.

Rodzaje podpór warsztatowych

Bez solidnych, wielofunkcyjnych podpór warsztatowych nie da się swobodnie wykonywać prac naprawczych lub konserwacyjnych. Nic więc dziwnego, że warto wyposażyć się w modele, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wśród podpór na wyróżnienie zasługują:

  • niewielkie, regulowane kobyłki warsztatowe – niezawodne podczas demontażu kół lub ich zakładania. Sprawdzają się w momencie, kiedy nie ma się dostępu do profesjonalnego podnośnika. Kobyłki należy stosować zawsze na twardej i płaskiej nawierzchni. Aby bezpiecznie podnieść pojazd należy umieścić kobyłkę w okolicach łączeń zawieszenia. Należy się upewnić, że miejsca te nie są skorodowane,
  • lewarki – nie można o nich zapomnieć w kontekście podpór warsztatowych. Dzięki niemu szybko można podnieść pojazd, a następnie opuścić go na stabilne kobyłki,
  • specjalne rampy – to ciekawa alternatywa dla klasycznych stojaków warsztatowych i kobyłek. Pojazdy wjeżdżają na szeroki najazd, a następnie zostają uniesione za pomocą wbudowanych w konstrukcję podnośników hydraulicznych. To rozwiązanie, które pozwala wykonywać prace naprawcze w wygodnej pozycji.

W sieci można znaleźć wiele instrukcji jak zrobić kobyłki warsztatowe samodzielnie. Odradzamy jednak takich praktyk, gdyż nie są one bezpieczne. Prowizorycznie wykonane narzędzia i akcesoria:

  • nie są wykonane z trwałych, przystosowanych na duże obciążenia elementów,
  • nie posiadają systemów zapobiegających, np. złożeniu się podpory warsztatowej lub lewarka podczas stosowania,
  • często pozbawione są antypoślizgowych i gumowych końcówek, które nie tylko zapobiegają “zsunięciu” się pojazdu, ale i zabezpieczają go przed wgnieceniami i zarysowaniami.

Stojaki warsztatowe i kobyłki to rozbudowana grupa produktów. Zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę i do zapoznania się z dostępnymi modelami. Zapewniamy korzystne ceny, szybką wysyłkę oraz produkty, które przeszły testy i są niezawodne podczas użytkowania:

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
Polecam
2023-11-20
Wszystko zgodnie z opisem
pixelpixelpixelpixel