Prawidłowa wymiana opony - krok po kroku
Wymiana kół w samochodzie w Polsce odbywa się dwa razy w roku. Dzięki niej jazda po oblodzonych drogach nie jest problemem. Jeżeli nie chcesz stać co pół roku w długich kolejkach u wulkanizatora, to możesz to zrobić samodzielnie. Ważne jest jednak, aby przestrzegać zasad, dzięki którym jazda samochodem będzie bezpieczna. Dowiedz się, jak poprawnie wymienić koło w samochodzie
i jakie narzędzia będą do tego potrzebne.
Wymiana kół w samochodzie – kiedy?
Skąd wiedzieć, kiedy wymienić koła w samochodzie? Jeżeli nie wiesz, czy już nadszedł ten czas i zawsze do ostatniej chwili czekasz z wymianą, to zapamiętaj zasadę "P-do-W" (Październik do Wielkanocy). Dzięki niej będziesz mieć pewność, że w odpowiednim terminie wymieniasz opony. Opony letnie zakładaj w okolicach Wielkanocy, kiedy to temperatura zaczyna robić się już łagodniejsza. Natomiast w październiku, gdy tylko zacznie pojawiać się mróz i gołoledź wymień opony na zimowe. Wymiana ogumienia w tych terminach sprawi, że nie zaskoczą Cię warunki pogodowe.
Wymiana kół w samochodzie – jakich narzędzi potrzebujesz?
Wymiana opony w samochodzie wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Bez nich cały proces nie będzie możliwy, a wymiana kół będzie dość ryzykowna. Przygotuj między innymi:
- lewarek – do samodzielnej wymiany kół w samochodzie wystarczy Ci lewarek o nośności dwóch ton. Ważne jest również, żeby miał on odpowiednią wysokość podnoszenia. Jeżeli będzie zbyt mała w stosunku do Twojego auta, to nie podniesiesz go na wystarczającą wysokość i nie wymienisz opon;
- klucz krzyżowy – będzie on potrzebny do poluzowania śrub i ich dokręcenia. Klucze występują w różnych wielkościach, więc upewnij się, że kupujesz odpowiedni. Możesz również postawić na klucze pneumatyczne, dzięki czemu odkręcanie śrub będzie jeszcze łatwiejsze;
- klucz dynamometryczny – dzięki niemu w odpowiedni sposób dokręcisz śruby czy nakrętki. Jest to bardzo ważne przy mocowaniu i przyczepności koła. Każde koło ma określoną wartość momentu obrotowego. Dzięki temu kluczowi jesteś w stanie osiągnąć odpowiednią wartość dla Twojego samochodu;
- szczotka druciana – pozwoli Ci usunąć rdzę z piasty koła podczas zmiany kół w samochodzie;
- ołówek smarowy – dzięki niemu oznaczysz początkowe pozycje opon, co jest ważne podczas przechowywania;
- rękawiczki – pozwolą Ci ochronić dłonie przed pyłem hamulcowym. Dzięki nim również będziesz lepiej trzymać narzędzia.
Jak zmienić koło w samochodzie? – instrukcja krok po kroku
Nie wiesz, jak wymienić koło w samochodzie? Poniżej znajdziesz kompleksową instrukcję, dzięki której będziesz w stanie samodzielnie przeprowadzić cały proces. Dzięki temu nie będziesz odwiedzać wulkanizatora i poradzisz sobie z przebitą oponą. Wymiana opon krok po kroku:
- Zostaw auta na biegu i zaciągnij hamulec ręczny. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów ustaw skrzynię w pozycji "Park".
- Za pomocą klucza krzyżowego poluzuj wszystkie śruby.
- Znajdź oznaczenie w samochodzie i umieść tam lewarek. Następnie podnieś samochód tak, aby opona nie miała kontaktu z ziemią.
- Użyj klucza krzyżowego do ściągnięcia śrub w kole. Później ściągnij koło z piasty i oznacz je ołówkiem.
- Za pomocą szczotki drucianej usuń rdzę, a potem załóż nowe koło.
- Umieść śruby i wykorzystaj klucz krzyżowy, by je lekko zakręcić.
- Opuść auto na lewarku, by opona dotykała podłoża. Nie może się obracać.
- Użyj klucza dynamometrycznego, żeby dokręcić śruby lub nakrętki do określonego momentu skręcającego. Śruby lub nakrętki należy przykręcić jedna po drugiej w układzie krzyżowym. Będziesz mieć pewność, że koło jest odpowiednio dopasowane i zamocowane.
- Obniż samochód do końca i usuń lewarek, a następnie wykonaj wszystkie czynności ponownie przy kolejnych kołach.
Jak zmienić koło w samochodzie z czujnikami ciśnienia?
Jak zmienić koło w samochodzie, które wyposażone jest w czujniki ciśnienia? Czy lepiej zrobić to samodzielnie, czy może udać się do wulkanizatora? Czujniki ciśnienia są obecnie bardzo popularne i bardzo dużo aut ma je na wyposażeniu. Umieszczane są przy zaworze lub w kanale centralnym. Dlatego też często ulegają uszkodzeniu podczas wymiany opon. Warto więc unikać odbijania stopek w okolicy zaworu i pamiętać, by na początku demontażu opony, czujnik był pod stopką montażownicy.
Podsumowanie
Wiedza na temat tego, jak zmienić oponę w aucie może przydać się w kryzysowych sytuacjach. Dzięki niej również możesz zmienić opony bez wizyty u wulkanizatora. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Jednak by samodzielna wymiana opon była skuteczna, a jazda autem bezpieczna konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Dzięki nim cały proces przebiegnie sprawnie. Dodatkowo, żeby wymiana opony w samochodzie była łatwa, trzeba wiedzieć, jakie kroki wykonywać. Postępuj zgodnie z instrukcją przedstawioną w tym artykule, a na pewno poradzisz sobie z wymianą opon w swoim aucie.