Prawidłowa wymiana opony - krok po kroku

2022-07-21
Prawidłowa wymiana opony - krok po kroku

Wymiana kół w samochodzie w Polsce odbywa się dwa razy w roku. Dzięki niej jazda po oblodzonych drogach nie jest problemem. Jeżeli nie chcesz stać co pół roku w długich kolejkach u wulkanizatora, to możesz to zrobić samodzielnie. Ważne jest jednak, aby przestrzegać zasad, dzięki którym jazda samochodem będzie bezpieczna. Dowiedz się, jak poprawnie wymienić koło w samochodzie
i jakie narzędzia będą do tego potrzebne.

Wymiana kół w samochodzie – kiedy?

Skąd wiedzieć, kiedy wymienić koła w samochodzie? Jeżeli nie wiesz, czy już nadszedł ten czas i zawsze do ostatniej chwili czekasz z wymianą, to zapamiętaj zasadę "P-do-W" (Październik do Wielkanocy). Dzięki niej będziesz mieć pewność, że w odpowiednim terminie wymieniasz opony. Opony letnie zakładaj w okolicach Wielkanocy, kiedy to temperatura zaczyna robić się już łagodniejsza. Natomiast w październiku, gdy tylko zacznie pojawiać się mróz i gołoledź wymień opony na zimowe. Wymiana ogumienia w tych terminach sprawi, że nie zaskoczą Cię warunki pogodowe.

Wymiana kół w samochodzie – jakich narzędzi potrzebujesz?

Wymiana opony w samochodzie wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Bez nich cały proces nie będzie możliwy, a wymiana kół będzie dość ryzykowna. Przygotuj między innymi:

 • lewarek – do samodzielnej wymiany kół w samochodzie wystarczy Ci lewarek o nośności dwóch ton. Ważne jest również, żeby miał on odpowiednią wysokość podnoszenia. Jeżeli będzie zbyt mała w stosunku do Twojego auta, to nie podniesiesz go na wystarczającą wysokość i nie wymienisz opon;
 • klucz krzyżowy – będzie on potrzebny do poluzowania śrub i ich dokręcenia. Klucze występują w różnych wielkościach, więc upewnij się, że kupujesz odpowiedni. Możesz również postawić na klucze pneumatyczne, dzięki czemu odkręcanie śrub będzie jeszcze łatwiejsze;
 • klucz dynamometryczny – dzięki niemu w odpowiedni sposób dokręcisz śruby czy nakrętki. Jest to bardzo ważne przy mocowaniu i przyczepności koła. Każde koło ma określoną wartość momentu obrotowego. Dzięki temu kluczowi jesteś w stanie osiągnąć odpowiednią wartość dla Twojego samochodu;
 • szczotka druciana – pozwoli Ci usunąć rdzę z piasty koła podczas zmiany kół w samochodzie;
 • ołówek smarowy – dzięki niemu oznaczysz początkowe pozycje opon, co jest ważne podczas przechowywania;
 • rękawiczki – pozwolą Ci ochronić dłonie przed pyłem hamulcowym. Dzięki nim również będziesz lepiej trzymać narzędzia.

Jak zmienić koło w samochodzie? – instrukcja krok po kroku

Nie wiesz, jak wymienić koło w samochodzie? Poniżej znajdziesz kompleksową instrukcję, dzięki której będziesz w stanie samodzielnie przeprowadzić cały proces. Dzięki temu nie będziesz odwiedzać wulkanizatora i poradzisz sobie z przebitą oponą. Wymiana opon krok po kroku:

 1. Zostaw auta na biegu i zaciągnij hamulec ręczny. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów ustaw skrzynię w pozycji "Park".
 2. Za pomocą klucza krzyżowego poluzuj wszystkie śruby.
 3. Znajdź oznaczenie w samochodzie i umieść tam lewarek. Następnie podnieś samochód tak, aby opona nie miała kontaktu z ziemią.
 4. Użyj klucza krzyżowego do ściągnięcia śrub w kole. Później ściągnij koło z piasty i oznacz je ołówkiem.
 5. Za pomocą szczotki drucianej usuń rdzę, a potem załóż nowe koło.
 6. Umieść śruby i wykorzystaj klucz krzyżowy, by je lekko zakręcić.
 7. Opuść auto na lewarku, by opona dotykała podłoża. Nie może się obracać.
 8. Użyj klucza dynamometrycznego, żeby dokręcić śruby lub nakrętki do określonego momentu skręcającego. Śruby lub nakrętki należy przykręcić jedna po drugiej w układzie krzyżowym. Będziesz mieć pewność, że koło jest odpowiednio dopasowane i zamocowane.
 9. Obniż samochód do końca i usuń lewarek, a następnie wykonaj wszystkie czynności ponownie przy kolejnych kołach.

Jak zmienić koło w samochodzie z czujnikami ciśnienia?

Jak zmienić koło w samochodzie, które wyposażone jest w czujniki ciśnienia? Czy lepiej zrobić to samodzielnie, czy może udać się do wulkanizatora? Czujniki ciśnienia są obecnie bardzo popularne i bardzo dużo aut ma je na wyposażeniu. Umieszczane są przy zaworze lub w kanale centralnym. Dlatego też często ulegają uszkodzeniu podczas wymiany opon. Warto więc unikać odbijania stopek w okolicy zaworu i pamiętać, by na początku demontażu opony, czujnik był pod stopką montażownicy.

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, jak zmienić oponę w aucie może przydać się w kryzysowych sytuacjach. Dzięki niej również możesz zmienić opony bez wizyty u wulkanizatora. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Jednak by samodzielna wymiana opon była skuteczna, a jazda autem bezpieczna konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Dzięki nim cały proces przebiegnie sprawnie. Dodatkowo, żeby wymiana opony w samochodzie była łatwa, trzeba wiedzieć, jakie kroki wykonywać. Postępuj zgodnie z instrukcją przedstawioną w tym artykule, a na pewno poradzisz sobie z wymianą opon w swoim aucie.

Polecane artykuły:

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 39 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-28
Rewelacja
2023-09-17
Szybka realizacja , towar zgodny z oczekiwaniem
pixelpixelpixelpixel