Ciężarki naklejane czy nabijane na feldze? Które wybrać?

2022-03-28
Ciężarki naklejane czy nabijane na feldze? Które wybrać?

Na brak wyważenia koła narzeka stosunkowo wielu kierowców. W takim przypadku jakie ciężarki do felg aluminiowych i stalowych użyć, by uniknąć wymiany całej opony lub felgi? Lepiej sprawdzą się modele nabijane, a może naklejane? Z czego powinny być one wykonane? Skupimy się na tym zagadnieniu w niniejszym artykule.

Ciężarki do felg - po co je stosować?

Zanim przejdziemy do tego, jakie ciężarki do felg sprawdzą się najlepiej w konkretnych sytuacjach, skupimy się w pierwszej kolejności na ich zastosowaniu. Dlaczego odgrywają one tak ważną rolę?

Ciężarki klejone oraz nabijane do felg pomagają w sposób równomierny rozłożyć ciężar koła wokół osi obrotu, co przekłada się nie tylko na sam komfort jazdy, ale i na bezpieczeństwo. Warto zauważyć, że po ciężarki klejone i nabijane do felg sięga się zawsze. Nawet opona z nową felgą będzie niedoważona, co odczuwalne jest podczas jazdy. Jakie mogą być sygnały niedoważenia lub złego wyważenia? Przede wszystkim:

  • drgania kierownicy podczas jazdy,
  • słabsza przyczepność do podłoża,
  • drgania wyczuwalne od strony nadwozia,
  • niepokojące dźwięki z opon i nierównomierne ścieranie się bieżnika.

Ciężarek klejony a może nabijany - który wybrać?

Nie ma wątpliwości, że ciężarek klejony a nabijany różnią się między sobą sposobem aplikacji, a co za tym idzie inaczej oddziałują na felgi. Właśnie dlatego wyróżniamy:

  • ciężarki klejone do felg aluminiowych - felgi aluminiowe są delikatniejsze niż ich stalowe odpowiedniki, dlatego też w ich przypadku klejone ciężarki to najkorzystniejsze rozwiązanie. Nie zaburzają one wyglądu stylowej felgi i nie rzucają się w oczy podczas jazdy. Aby uniknąć w przyszłości nieestetycznych śladów warto postawić na ciężarki wysokiej jakości z dobrym klejem, który łatwiej się usuwa,
  • ciężarki nabijane do felg stalowych - nabijane są na rant felgi w sposób mechaniczny, przy użyciu odpowiednich narzędzi (w tym przypadku młotka lub szczypiec wulkanizacyjnych). Dzięki temu, że felgi są stalowe i najczęściej nie pełnią funkcji ozdobnej, ma to mniejsze znaczenie, a same ciężarki nie rzucają się w oczy,
  • ciężarki nabijane do felg aluminiowych - montowane podobnie jak w przypadku felg stalowych.

Rodzaje ciężarków do felg

Na jakie ciężarki do felg aluminiowych i stalowych warto się zdecydować, biorąc pod uwagę nie tylko technikę montażu, ale i materiał, z którego zostały wykonane? Na rynku dostępnych jest kilka wariantów:

  • ciężarki ołowiane - łatwo się je formuje i dopasowuje do kształtu felg. Ołów ma także to do siebie, że ma wysoki stopień odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą spotkać kierowców na drogach. Należy jednak uważać jakie ciężarki do felg się wybiera, gdyż modele ołowiane (ze względów ekologicznych) zakazane są na terenie Unii Europejskiej, chociaż w Polsce przepisy pozwalają na ich stosowanie,
  • ciężarki cynkowe - jeżeli nie wiesz jakie ciężarki do felg wybrać, to zdecyduj się na wariant cynkowy. Jest on nie tylko ekologiczny, ale i pod względem właściwości jest bardzo zbliżony do ołowiu. Ciężarki do wyważania kół tego rodzaju nie są także narażone na korozję,
  • ciężarki stalowe - wariant tańszy niż cynkowy, a dodatkowo powszechny na terenie całej Unii. Należy zwrócić uwagę, aby wybierać markowe ciężarki dobrej jakości, zawsze ocynkowane,
  • ciężarki plastikowo-stalowe - choć są one bardzo popularne w Kanadzie, to w Polsce praktycznie się ich nie wykorzystuje.

Jak to jest z ciężarkami nabijanymi do felg aluminiowych?

W niniejszym artykule wyjaśniliśmy jakie ciężarki do felg aluminiowych wybrać, a także dlaczego wariant naklejany jest w tym momencie korzystniejszy. Są jednak sytuacje, kiedy to trzeba sięgnąć po ciężarki nabijane do alufelg.

Na ciężarki nabijane do felg aluminiowych muszą zdecydować się kierowcy, którzy posiadają felgi, gdzie nie ma miejsca na klejenie ciężarka i jedynym wyjściem jest nabicie go na rant felgi. Jeżeli nie wiesz, czy zdecydować się na ciężarek naklejany, czy nabijany, to przed dokonaniem pierwszego zakupu zasięgnij porady u specjalisty w warsztacie wulkanizacyjnym.

Kompletujesz wyposażenie wulkanizacyjne? Jeżeli tak, to nasz sklep ma Ci wiele do zaoferowania. Oprócz opisanych w tekście ciężarków do felg aluminiowych i stalowych umieściliśmy w asortymencie inne produkty, a w tym narzędzia pneumatyczne wysokiej jakości, a także np. szlifierki, kalibrowniki, mierniki i wiele innych.

Polecane artykuły:

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-28
Rewelacja
2023-07-26
Szybko sprawnie bez problemów
pixelpixelpixelpixel