Jak przechowywać opony?

2022-10-17
Jak przechowywać opony?

Bez wątpienia wymiana ogumienia wiąże się z wysokimi wydatkami - można je zminimalizować, dbając w odpowiedni sposób o koła. Sezonowe przechowywanie opon to czas, kiedy szczególnie są one narażone na działanie wielu czynników. Jak w prawidłowy sposób je pielęgnować? Podpowiadamy!

Przechowywanie opon - po zdjęciu należy je dokładnie oczyścić

Jak przechowywać opony? Sekret odpowiedniego składowania zaczyna się od dokładnego wyczyszczenia - dotyczy to zarówno kół zimowych, jak i letnich. Opony powinny być dokładnie umyte - w tym celu należy sięgnąć po dedykowane do tego celu detergenty. Z ich pomocą sprawnie można pozbyć się brudu, pyłu z hamulców, ale i różnych chemikaliów (np. oleju i rozpuszczalnika), które mogłyby zaszkodzić ogumieniu.

Można również zdecydować się na przechowywanie opon z felgami. W takim przypadku element ten również powinien zostać dokładnie wyczyszczony. Przed przystąpieniem do kroku drugiego należy upewnić się, że wszystko dokładnie zostało osuszone.

Co warto wykonać przed składowaniem opon?

Jak prawidłowo przechowywać opony? Po dokładnym umyciu oraz wysuszeniu warto zweryfikować ich stan - jest to idealny moment, kiedy można znaleźć ewentualne uszkodzenia lub niepokojące zmiany.

Czy przed składowaniem opon należy je jakoś zakonserwować? Kwestia ta jest dyskusyjna wśród specjalistów. Ogumienie jest wykonane z takich mieszanek, że kilkumiesięczne składowanie nie powinno im zaszkodzić. Nie trzeba również obawiać się spękań. Mimo to całkiem spora grupa osób sięga po dedykowane do tego celu kosmetyki - można to zrobić, jednak po zapoznaniu się z zaleceniami producenta. Warto również przejrzeć opinie na ich temat w internecie.

Odpowiednie zapakowanie ogumienia

Przechowywanie opon - cena nie jest wysoka, jeżeli ktoś zdecyduje się je składować u siebie w garażu. W celu dobrego zabezpieczenia należy zainwestować w odpowiednie worki na opony dedykowane do tego celu:

  • nie powinny one być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych,
  • przed włożeniem do nich opon należy upewnić się, że są suche w środku,
  • należy je szczelnie zawiązać, pozbywając się z wnętrza maksimum powietrza. W hermetycznym środowisku parowanie oleju z opon (mieszanek, z których są wykonane) jest zatrzymane.

Gdzie przechowywać opony?

Czy można przechowywać opony w garażu, piwnicy, na balkonie? Często można natknąć się na takie pytania w internecie. Zadawane są one przez osoby, które pierwszy raz spotykają się z tym zagadnieniem. Zatem jak prawidłowo przechowywać opony? Należy je składować w miejscu:

  • w stałej temperaturze, która może być zachowana tylko w pomieszczeniu,
  • które jest suche i wentylowane,
  • neutralnym - np. w odpowiedniej odległości od gorącego pieca, maszyn, jak i środków chemicznych. Szczególnie niebezpieczny dla ogumienia jest ozon.

Jak przechowywać koła? Najczęściej zadawane pytania.

W jakiej pozycji przechowywać opony? - można je składować na 3 sposoby (w pozycji stojącej, na specjalnych hakach lub na leżąco, układając w stos). Opcja stojąca jest najkorzystniejsza. Kładąc opony nie warto tworzyć wysokich stosów, gdyż zbyt duży ciężar będzie oddziaływał na ogumienie.

  • Jak przechowywać opony z felgami? - najlepiej jest je zawiesić na specjalnym wieszaku lub ustawić na stosie. Nie warto ich stawiać, gdyż obręcz z czasem zniekształci oponę.
  • Ile kosztuje przechowywanie opon? - cena przechowalnia kół wyznaczana jest indywidualnie przez każdy warsztat. Koszt takiej usługi zmienia się nawet w odniesieniu do konkretnych województw.

Zachęcamy do zajrzenia na stronę naszego sklepu. Można w nim znaleźć kompletne wyposażenie wulkanizacji w atrakcyjnej cenie.

Polecane artykuły:

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-28
Rewelacja
2023-11-20
Wszystko zgodnie z opisem
pixelpixelpixelpixel