Systemy TPMS - czym są i jak działają?
Choć systemy TPMS są już powszechne, wielu kierowców nie zastanawia się, jak działa czujnik ciśnienia w oponach. To udogodnienie jest montowane obecnie w każdym samochodzie, który został wyprodukowany w Unii Europejskiej po 2014 roku. Jednak warto zainteresować się nim nie tylko ze względu na wymogi prawne, ale również przez wzgląd na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Czym tak naprawdę jest czujnik ciśnienia w oponach i jak działa? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na wszystkie swoje pytania.
Czujnik TPMS – co to jest?
Co to jest TPMS? Jest to wyposażenie wulkanizacji, które monitoruje stan ciśnienia w ogumieniu. Dlaczego jest to takie ważne? Zbyt wysokie ciśnienie w oponie zmniejsza komfort jazdy i stwarza ryzyko wypadku, a zbyt niskie — ma wpływ na większe zużycie paliwa. Zmiana poziomu ciśnienia nie jest widoczna gołym okiem. Niektórzy kierowcy wykorzystują do tego urządzenia diagnostyczne TPMS, jednak wciąż nie jest to tak częste wyposażenie garaży, jak na przykład klucze do kół.
TPMS – jak działa?
Jak działa TPMS? Można wyróżnić dwa rodzaje tego systemu: bezpośredni i pośredni.
System bezpośredni
Czujniki te są bardzo precyzyjne i dają informację o poziomie ciśnienia w czasie rzeczywistym. Występują w formie wewnętrznej (w środku opony lub jako zawory do czujników TPMS) lub zewnętrznej (montowane na zaworze). Oba typy czujników są wyposażone we własne zasilanie i nadajnik radiowy, który przesyła dane do komputera pokładowego za pomocą fal.
System pośredni
Jest to tańsze rozwiązanie, jednak dostarcza nieco mniej precyzyjne dane. Informacja o poziomie ciśnienia jest podawana na podstawie wskazań systemów ESP i ABS. Nie ma więc potrzeby montowania dodatkowych przyrządów.
TPMS – dlaczego warto?
Obecnie większość samochodów jest już wyposażona w system TPMS. Jeśli Twój pojazd jeszcze go nie ma, z wielu względów warto go zamontować. Główne zalety tego rozwiązania to przede wszystkim:
- zwiększenie bezpieczeństwa w czasie jazdy,
- zwiększenie komfortu jazdy,
- zmniejszenie zużycia opon,
- zmniejszenie zużycia paliwa,
- zmniejszenie drogi hamowania.
Jak sprawdzić, czy samochód ma zamontowany system TPMS?
Jeśli kupiłeł/aś używany samochód, możesz nie mieć pewności, czy jest już wyposażony w system TPMS. Jest jednak prosta metoda, żeby to sprawdzić. Po prostu przekręć kluczyk i przyjrzyj się kontrolkom. Jeśli zaświeci się znak niskiego ciśnienia w oponach, oznacza to, że system TPMS jest już zamontowany. Możesz także sprawdzić datę i miejsce produkcji pojazdu. Jeśli pojazd został wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej po listopadzie 2014 roku, możesz mieć pewność, że został wyposażony w czujnik ciśnienia w kołach.
Podsumowanie
Od listopada 2014 roku wszystkie samochody produkowane na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w system TPMS. Co to jest? Jest to system, który pozwala na sprawdzanie ciśnienia w oponach. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet drobne różnice w ciśnieniu mogą powodować zmniejszenie komfortu prowadzenia samochodu, zwiększenie zużycia paliwa, a nawet zwiększenie ryzyka wypadku. TPMS dzieli się na systemy zewnętrzne i wewnętrzne. Jeśli nie masz pewności, czy Twój pojazd jest wyposażony w czujnik ciśnienia w kołach, wystarczy, że przekręcisz kluczyk i sprawdzisz, czy zaświeci się odpowiednia kontrolka lub sprawdzisz datę i kraj produkcji pojazdu.