Felgi aluminiowe czy stalowe - różnice, zalety

2022-09-02
Felgi aluminiowe czy stalowe - różnice, zalety

Felgi to element samochodu, który pełni bardzo ważną funkcję. Są one odpowiedzialne za utrzymanie koła w miejscu i zapewnienie bezpiecznego i prawidłowego prowadzenia pojazdu. Felgi stalowe czy aluminiowe? Różnice między tymi dwoma typami są dość istotne, dlatego warto je poznać przed dokonaniem ostatecznej decyzji o zakupie.

Co warto wiedzieć o felgach aluminiowych?

Wielu kierowców zadręcza rozmyślanie o tym, co jest lepsze: felgi aluminiowe czy stalowe? Każda z propozycji ma swoje plusy, jak i minusy, z których warto zdawać sobie sprawę przed dokonaniem świadomego zakupu. Przede wszystkim modele aluminiowe:


  • są bardzo plastyczne. W praktyce oznacza to, że podczas uderzenia mogę się zniekształcić - ale nie pękają. Oczywiście jest to ich zaletą, gdyż w przypadku kolizji z naruszeniem takiej felgi, powietrze nie ucieknie gwałtownie z opony,
  • wcale nie muszą być lżejsze niż metalowe,
  • w zauważalny sposób ochładzają hamulce - alufelgi czy stalowe? Podczas tych rozmyślań warto wziąć pod uwagę właściwości aluminium, które jest świetnym przewodnikiem ciepła. Dzięki temu prawie natychmiastowo odbiera ciepło z tarcz hamulcowych,
  • nadają się na każdą porę roku - nawet na zimę. Felgom aluminiowym nie jest straszny chłód, a raczej środki, którymi posypywane są drogi. Mogę one przyspieszyć proces utleniania się aluminium, co zauważalne będzie na warstwie lakieru. Co zatem będzie lepsze na zimę: felgi stalowe czy aluminiowe? Nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wysokiej jakości modele aluminiowe (wykonane przez doświadczonych producentów) będę posiadały powłoki antykorozyjne, a do tego będzie można założyć na nie łańcuch,
  • dostępne są w wielu modelach oraz kolorach, a także mają różne wzory. Aby utrzymać felgi aluminiowe w dobrej kondycji, warto regularnie je czyścić i polerować. Warto także chronić je przed zarysowaniami i uderzeniami.

Jak odróżnić felgi stalowe od aluminiowych? Alufelgi są przede wszystkim bardziej estetyczne, co przemawia do dużego grona kierowców. Obręcze stalowe są natomiast w wielu przypadkach tańsze. Z czasem użytkowania łatwiej je także zregenerować. Niestety - modele niższej jakości są podatne na korozję, a podczas ich zakupu trzeba liczyć się również z dodatkowymi wydatkami, np. na niezbędne śruby.

Co przemawia za felgami aluminiowymi?

Zatem co wybrać? Lepiej sprawdzi się felga stalowa czy aluminiowa? Jak widać na wielu polach można zaobserwować różnice - zarówno jeżeli chodzi o wygląd obu produktów, jak i właściwości materiałów, z których zostały wykonane. Bez wątpienia w wielu zestawieniach lepiej wypadają felgi aluminiowe - ich największą wadą jest jednak wysoka cena, która jest znacznie większa niż w przypadku modeli stalowych.

Już wiesz jakie felgi są lepsze: stalowe czy aluminiowe. Bez względu jednak na podjętą decyzję zawsze warto celować w modele od godnych zaufania producentów. Wtedy będzie się miało pewność, że spełniają one wymagane normy jakościowe i przeszły niezbędne testy. Warto także zapytać o zdanie zaufanego mechanika, który z pewnością poleci dobry produkt.

Jeżeli chodzi o kompletne wyposażenie wulkanizacji, to każdy profesjonalny warsztat powinien na bieżąco zaopatrywać się w odpowiednie produkty. Właśnie dlatego w naszym sklepie znajdziesz:

Polecane artykuły:

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Jakość produktów ok. Długo czeka się na paczkę
2023-06-26
SZYBKA I PROFESJONALNA OBSŁUGA
pixelpixelpixelpixel