Czym kierować się przy wyborze klucza pneumatycznego?

2022-05-05
Czym kierować się przy wyborze klucza pneumatycznego?

Klucz pneumatyczny do kompresora to narzędzie uniwersalne, które znajduje szerokie zastosowanie zarówno w fabrykach, warsztatach samochodowych, jak i w warsztatach wulkanizacyjnych. Z jego pomocą można szybko i sprawnie poradzić sobie z przykręcaniem oraz odkręcaniem śrub - bez konieczność używania siły mięśni. Jaki klucz pneumatyczny do garażu wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Klucz pneumatyczny - jak działa?

Aby dokonać satysfakcjonującego zakupu wypada w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak działa klucz pneumatyczny. Sekret tego narzędzia tkwi w jego układzie sprężonego powietrza. Klucze pneumatyczne podłączone są do sprężarek, które z pomocą specjalnego przewodu wtłaczają powietrze do ich cylindrów. Efekt? Powietrze pod ciśnieniem wprawia wirnik w ruch, a ten wpływa następnie na wał napędowy.

Jak widać klucz pneumatyczny do kompresora nie jest narzędziem skomplikowanym. Łatwo także wywnioskować, że im większe ciśnienie, tym większy moment obrotowy samego urządzenia. Jest to siła, którą można uzyskać w momencie uruchomienia klucza.

Rodzaje kluczy pneumatycznych

Zanim przejdziemy do tego, jaki wybrać klucz pneumatyczny, wypada wymienić podstawowe rodzaje tego narzędzia. Na rynku wyróżniamy:

  • klucze udarowe do kompresora - sprawdzają się one zarówno w warsztatach wulkanizacyjnych, jak i samochodowych. Z ich pomocą szybko można zająć się kołami pojazdów (nawet ciężarowych), ale i montażem połączeń gwintowanych. Wysokiej jakości modele mają przemyślaną konstrukcję i pozwalają regulować poziom mocy,
  • klucze pneumatyczne impulsowe - w porównaniu do swoich udarowych odpowiedników modele te są cichsze i generują mniej wibracji, przez co często wykorzystywane są na zakładach produkcyjnych,
  • klucze z otwartą głowicą - modele idealne do montażu i demontażu złączy przewodów,
  • klucze kątowe oraz zapadkowe - z ich pomocą można dostać się do trudnodostępnych miejsc.

Jaki klucz pneumatyczny wybrać? Przede wszystkim model, który będzie odpowiadał specyfice pracy. Warto także zaznaczyć, że mechanizmy funkcjonujące dzięki sprężonemu powietrzu są niezwykle bezpieczne, gdyż podczas użytkowania nie doprowadzają do iskrzenia.

Najważniejsze parametry klucza pneumatycznego

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki klucz pneumatyczny do wulkanizacji sprawdzi się najlepiej, to przed zakupem tego narzędzia weź pod uwagę 4 najważniejsze parametry, których nie możesz zbagatelizować.

1. Stopnie dokręcenia oraz odkręcenia

Klucz pneumatyczny do kompresora to urządzenia, nad którym trzeba mieć 100% kontrolę. Komfort pracy w tym przypadku zapewnią stopnie dla dokręcenia oraz odkręcenia (im jest ich więcej, tym lepiej). Dzięki odpowiedniej regulacji nie ma ryzyka przekręcenia śruby, czy też uszkodzenia gwintu.

2. Moment obrotowy klucza pneumatycznego

W podpunkcie, jak działa klucz pneumatyczny wyjaśniliśmy, czym dokładnie jest moment obrotowy. Jak jednak przekłada się on na komfort pracy? Przede wszystkim:

  • im wyższa moc, wygenerowana w pierwszych sekundach załączenia, tym sprawniej można poradzić sobie z solidnie przykręconymi śrubami,
  • maksymalny moment obrotowy utrzymuje się tylko przez chwilę - warto zatem upewnić się, że przy “maksimum” możliwości urządzenia, wykona się wszystkie zaplanowane prace.

Zatem jaki kupić klucz pneumatyczny do wulkanizacji? Przyjmuje się, że warto zdecydować się na model, którego moment obrotowy wynosi minimum 1500 Nm lub też 1900 Nm (oczywiście w przypadku usług świadczonych dla właścicieli aut osobowych).

3. Stopień hałasu

Wiesz jak działa klucz pneumatyczny. Jak każde warsztatowe narzędzie generuje on hałas, który po całym dniu użytkowania może okazać się bardzo uciążliwy. Wybierając klucze do kół warto zwrócić na to uwagę już na etapie zakupu i odpowiednio wcześnie wyposażyć się w specjalne słuchawki lub też stopery do uszu.

4. Obudowa kluczy pneumatycznych

Wybierając klucze pneumatyczne do wulkanizacji należy także zwrócić uwagę na ich obudowę. Może ona być wykonana z:

  • metalu - ich największym atutem jest wytrzymałość na uszkodzenia, które mogą wystąpić po upadku z wysokości lub w wyniku uderzenia o twardą powierzchnię. Metalowa obudowa jest jednak cięższa niż wariant z kompozytu, co jest odczuwalne podczas dłuższej pracy,
  • kompozytu - obudowa kompozytowa jest lżejsza oraz lepiej dopasowana do dłoni, co przekłada się na komfort użytkowania.

Kompresor do klucza pneumatycznego

Zdecydowałeś już jaki klucz pneumatyczny wybrać do garażu lub warsztatu wulkanizacyjnego? Przyszedł zatem czas na zakup kompresora. Podczas poszukiwania odpowiedniego modelu trzeba pamiętać, by:

  • wydajność kompresora była większa lub równa maksymalnym możliwościom klucza pneumatycznego,
  • dobrać odpowiednią moc kompresora. Przyjmuje się, że w warsztatach wulkanizacyjnych powinien znaleźć się kompresor o mocy minimum dwóch koni mechanicznych lub nawet czterech.

Jeżeli wciąż nie wiesz, jaki kompresor do odkręcania kół sprawdzi się najlepiej w Twoim warsztacie, to zawsze warto podpytać o to sprzedawcę sprzętu.

Odpowiednio skompletowane wyposażenie wulkanizacji jest gwarancją komfortowej pracy. Jeżeli jesteś w trakcie szukania profesjonalnych, wydajnych oraz wysokiej jakości narzędzi, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, w której znajdziesz między innymi wspomniane klucze pneumatyczne do kompresora oraz klucze nasadowe.

Polecane artykuły:

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 48 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-28
Rewelacja
2023-11-20
Wszystko zgodnie z opisem
pixelpixelpixelpixelpixel