Rodzaje węży pneumatycznych - jak je właściwie dobrać?

2023-12-01
Rodzaje węży pneumatycznych - jak je właściwie dobrać?

Jaki wąż pneumatyczny wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przede wszystkim jasno określić swoje potrzeby oraz sprecyzować w jakich warunkach będzie wykorzystywany dany wąż. W poniższym artykule wspomnimy o parametrach, na które w szczególności należy zwrócić uwagę podczas składania zamówienia.

Jaki wąż pneumatyczny będzie najlepszy? Zwróć uwagę na parametry

Bez względu na to, czy chcemy zainwestować w wąż pneumatyczny zwijany (na specjalnym zwijadle w obudowie), spiralny, czy też prosty i wzmacniany, zawsze należy zwracać uwagę na kilka parametrów. Podane poniżej informacje zawsze powinny znajdować się w opisie produktu – jeżeli ich tam nie ma, warto dopytać o nie sprzedawcę.

  • Średnica – jaka średnica węża do klucza pneumatycznego, szlifierki i innych narzędzi będzie najlepsza? To w głównej mierze zależy od sprzętu, jaki się posiada. Im większa średnica, tym konkretny układ będzie bardziej wydajny. Przyjęło się, że przy wysokowydajnym sprzęcie (takim, który jest nieustannie wykorzystywany w warsztatach), stosuje się węże pneumatyczne o przekroju 15 mm i większe.
  • Obsługiwane ciśnienie – wpływ na to, jaki wąż do klucza pneumatycznego i innych narzędzi kupić, ma także ciśnienie robocze. Jest to informacja, którą można znaleźć w specyfikacjach każdego węża. Zazwyczaj w sprzedaży dostępne są modele obsługujące ciśnienie robocze o wysokości 10 bar, 21 bar, a nawet 30 bar.
  • Długość – aby wąż do klucza pneumatycznego, udarowego, szlifierki, czy też innego narzędzia był praktyczny, powinien być wystarczająco długi, aby nie ograniczać swobody ruchu. W zależności od potrzeb wąż pneumatyczny może mieć 5 metrów długości, 10, 15, 18, a nawet 20 metrów. Dla wygody użytkowników (w szczególności klientów, którzy prowadzą dużopowierzchniowe warsztaty) powstały węże zwijane. Po skończonej pracy (po odłączeniu od układu) zwijają się na szpulę, dzięki czemu nie plączą się pod nogami. Za przykład mogą posłużyć: zwijadła pneumatyczne. Warto pamiętać o tym aspekcie, kompletując wyposażenie wulkanizacji.
  • Złączki – inwestując w węże pneumatyczne warto sprawdzić, jakie obsługują złączki. Czy są one wtykowe, skręcane, czy też wciskane.
  • Zabezpieczenia i środowisko pracy – dodatkowe zabezpieczenia mają duży wpływ na to, jaki wąż pneumatyczny kupić. Dzięki nim można określić, czy wąż poradzi sobie w niskich lub wysokich temperaturach lub w wymagającym środowisku, gdzie może być wystawiony na działanie różnych substancji, np. rozpuszczalników, farb, substancji do dezynfekcji itd. Właśnie dlatego w sprzedaży dostępne są różne rodzaje węży pneumatycznych, które mogą być wyprodukowane, np. z polietylenu, teflonu, poliuretanu, czy też poliamidu (PA11 oraz PA12).

Jeżeli ktoś nie wie, na jaką średnicę węża do klucza pneumatycznego i innych urządzeń postawić, z czego powinien być wykonany wąż lub jakie powinien mieć właściwości, zawsze warto poradzić się specjalisty lub sprzedawcy w sklepie. Wystarczy podać mu kilka podstawowych informacji – o których wspominaliśmy w artykule – by mógł polecić idealny produkt. W STIX zachęcamy do korzystania z zakładki “zapytaj o produkt”.

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-20
Wszystko zgodnie z opisem
2023-06-26
SZYBKA I PROFESJONALNA OBSŁUGA
pixelpixelpixelpixel